Saç Uzatma Yöntemleri ve Şampuanları

Saç Uzatma

Yaz ayı düğün ayı der eskiler, yaz aylarıyla birlikte kadınları bir saç uzatma telaşı aldığı gerçek. Şimdi entele ile mi, turpla mı yoksa sinameki kullanarak mı saçlarımı uzatayım diye bir soru işareti söz konusu. Ancak unutmayın ki saçlar öyle bir iki şey sürmeyle hemencecik uzamaz. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız belli bir sabır ve düzenli bakım yapmalısınız.

Daha önce size hızlı saç uzatma kürleri yazmızda bazı konulardan bahsetmiştim. Şimdi bu yazıda saç uzatma yöntemleri ve saç uzatan şampuanlardan bahsedeceğim. Bu konuda saçlar nasıl uzarı iyi bilmek lazım.

sac387-uzatmaSaçlar Nasıl Uzar

İnsan saçı anajen, katajen ve telojen olmak üzere 3 evrede oluşum gelişim ve dinlenme dönemi yaşar. Normal bir insanın saç derisinde 100 000 ile 150 000 civarında saç üreten saç kökü bulunur. Normal şartlarda bir insanın kafasında 50 000 civarı saç teli bulunur.
Saçlar anajen ismi verilen büyüme fazında gelişir ve kafamızdaki saç tellerinin %80’i bu fazda bulunur ve saçlarımız ortalama 4 yıl civarında bu fazda bulunur. Katajen fazda ise saçlar geçiş evresindedir ve saçın büyümesi bu evrede durur saçlar dökülür. En son evre saç köklerinin dinlendiği evre olan telojen evredir.
Saçlarımız günde 0,03 milimetre ile 0,05 milimetre arasında uzar, Bu uzama ayda 1 cm ile 1,5 cm arasında gerçekleşir. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız kıl köklerini beslemeniz gerekiyor. Ama bu saç kökü beslenmesi sağda solda yazılan gibi bitkilerle yapılacak bir şey değildir . Saç köklerinizi beslemek için saçma sapan ürünler kullanmaya kalkmayın.

Hızlı Saç Uzatmak

Saçınızı daha hızlı uzatmanız aslında çok mümkün değildir. Yani saçın normal uzamasını %50 civarında arttırmanız mümkündür, özetle saçınız 1 ayda 1 cm uzuyorsa bu uzamayı 1,5 cm yapabilirsiniz veya 1,5 cm uzuyorsa bu uzama 2,5 cm e kadar çıkabilir ama asla bir çok üründe vaadedildiği gibi ayda 4-5 cm saç uzatmanız mümkün değildir.

Saç Uzatmanın Yolları

Saçlarınızı uzatmak için saç köklerinize bakım yapmalısınız. Saçınızı hızlı uzatmanın en etkili yolu saçlarınızın hasar görmesini önlemek kırılmalara karşı saçlarınızı korumaktır. Bunun içinse hindistan cevizi yağı, e vitamini, sukualen gibi maddelerle saçlarınıza bakım yapmalısınız. Böylece saçlarınız kırılmnayacak veya kopmayacak. Uzun ama sağlıksız saçlar hiç de hoş bir görüntü oluşturmaz.

Saçlar Nasıl Hızlı Uzar

Saçlarınızı daha hızlı uzatmak için vitamin ve mineral bakımı yapmalısınız. Hızlı saç uzatmak için kullanılan vitaminler b3, b5, c, e vitaminidir. Mineraller ise çinko oksit, menthol, kükürt, gibi minerallerdir. Saçlarınızın hızlı uzaması için kullanılan yağlarsa, hint yağı, avokado yağı, jojoba yağı, çörek otu yağı, badem yağı gibi yağlardır. (!)

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Evvela bilmelisiniz ki saç uzatma konusunda sihirli bir değnek yok. Yani al ürünü sür saçın uzasın rapunzel bile seni kıskansın gibi bir durum maalesef yok. Çeşitli maddeler kullanarak saçları daha hızlı uzatmak mümkün ama bunun için sabır gerekiyor. Kullanabileceğiniz vitamin ve minerali saç uzatan maddeler yazımda yazmıştım, bunlarla birlkte saç uzatan bitkiler ve saç uzatan yağlar uazılarımda da bahsettiğim bitki ve yağları kullanarak saçınızı daha hızlı uzatmanız mümkün.

Saç Uzatma Teknikleri

Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilirsiniz. bunun için bir sulu çözelti hazırlayacaksınız;
1 yemek kaşığı su
çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)
Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize sürüyorsunuz. Çözeltinin günlük hazırlanması lazım c vitamini çabuk bozunan bir madde, sulandırıldığı an kullanılması gerekiyor.
Yağ karışımı için şu maddeler lazım;
30 ml hint yağı
30 ml kara üzüm çekirdeği yağı
30 ml jojoba yağı
20 ml avokado yağı
10 ml biberiye yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml e vitamini
1 çay kaşığı çinko oksit
1 gr kristal menthol
Yağ karışımını bir seferde hazırlayabilirsiniz, spreyli bir şişeye koymanız faydalı olur, her kullanımdan önce bolca çalkalayarak saç derisine sprey yardımıyla sıkarsınız.
Sulu karışımı kafanıza sürdükten 5 dakika kadar sonra yağlı karışımı saç derinize sürüp sabah duş alın. Bu ürünleri sadece saç diplerinize sürmeniz gerekiyor. Bu uzatma bakımını 2 günde bir yaparsanız oldukça iyi sonuçlar alırsınız. (2)
saç uzatan şampuanSaç Uzatan Şampuanlar

Konu saç bakımı veya saç ile ilgili bir mecraya geldiğinde insanların ilk araştırdıkları şey şampuanlar oluyor. Oysa bu son derece yanlış bir düşünce. Örneğin hiç bir şampuan saç çıkarmaz veya saç dökülmesini önlemez. Çünkü saçınızda 1 dakika duran bir köpükten ne beklenebilir. Aynı şekilde hiç bir şampuan da saçınızı daha hızlı uzatmaz. Ha keza şampuanın içerisine ilave edeceğiniz sarımsak veya doğum kontrol hapı da bu tarz şeylere neden olmaz. Bunlar bir takım kişi veya kurumların kasıtlı yaydıkları bilgilerdir. Bu bilgiler sonucunda ürün satışları arttırılır. Şimdi bunu size anlayabileceğiniz bir dilde açıklamaya çalışacağım.

Şampuan Saç Uzatır Mı

Son dönem özellikle internet mecralarında Thomas Taw ( ki ünlü kuaförün bu ürünle bir alakası yok, ismi kullanılıyor) veya juan juan ( dünyada bu adla bir şampuan jok bu şahıs da lübnanlı bir insan J Beverly Hills markasının kurucusu) isimlerinde şampuanlar satılıyor, üstelik saç uzatma iddialarıyla. Oysa bu şampuanların saç uzatmak gibi bir durumları yok çünkü ürünler gerçek bile değil. Sadece kadınların bu beklentilerini ön gören bazı uyanıklar böyle şeyler satıyorlar.

Şimdi ana konumuza dönelim şampuan saç uzatır mı? Hayır uzatmaz. Sarımsaklı şampuan veya sarmaşıklı şampuan, acı biberli şampuan da saç uzatmaz çünkü şampuan temizleyici maddeler içeren bir tür deterjandır ve şampuandaki köpüğün saç diplerinize etki etmesi mümkün değil, siz zaten saçlarınızdaki şampuanı hemen yıkarsınız.

Doğum Kontrol Hapı Saç Uzatır Mı

Bir başka placebo iddia da doğum kontrol hapının saç uzattığı ile ilgili. Peki bu nasıl olabilir bir çok blogda 21 hapı ezin şampuana ilave edin saçınız uzasın yazıyor. Ama hem bilimsel değil hem de mümkün değil. Şimdi bu doğum kontrol haplarının ana maddeleri genelde Etinil estradiol dür. Bu maddenin vücutta yaratııkları ana etki ise steroid etkilerinden oluşur yani ilaç içildiği zaman alınan bir çeşit kortizon sayesinde doğum kontrolü sağlanır. Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Ana işlevleri yumutalıkta yumurta oluşumunu engellemektir. Peki nasıl oluyor da bu doğum konrtol hapları saç uzatıyor.

Ana mantığı eski jenerasyon doğum kontrol haplarının tüylenme yapması üzerine kurulu. Ki bu mantıkla hareket eden bir çok kişi saç uzatma veya saç dökülmesini durdurma gibi etkiler yapacağını düşünerek doğum kontrol haplarını şampuana koyuyor veya ezerek tonik losyon falan yaparak kullanıyor veya saç uzatma kürüuyguluyorlar. Peki bu mümkün mü? kesinlikle hayır. Hem mümkün değil hem bilimsel hem de gerçek değil. Ama bir gerçek varsa birileri bu tarz bilgileri yayarak hap satışlarını arttırıyor.
Şampuana Doğum Kontrol Hapı İlave Etmek

Eski jenerasyon hapları daha fazla “Etinil estradiol” isimli maddeyi içeriyordu ve bu yüzden tüylenme yapıyordu, bütün mantık bu. Ama bu tüylenme ilacı içince oluyordu, yani östrojen hormonunu oral yoldan alınan hapla arttırıldığında yan etki olarak kadınlar tüylenmeden şikayet etmişti. Bunu hangi sivri zeka şampuana koyarak kullanın dediyse tebrik etmek lazım Einstein gibi bir zeka var demektir.
Şampuana ezilerek ilave edilen doğum kontrol hapı şampuanda çözünmez. Kaldı ki kafanızda duran bir köpük bu saç derinize nüfuz etmez. Peki bunu losyon yaparsanız ne olur, onu da söyleyeyim tonik veya losyon yapmanız durumunda o bölgeye kortizon uygulamış olursunuz, muhtemelen kanınıza karışır ama saç uzatıcı veya saç çıkarıcı bir etki görmezsiniz. Çünkü bilimsel bir gerçek olsa emin olun ki paranızı almak için sırada bekleyen kozmetik ve ilaç şirketleri bu maddelerle saç dökülmesi durduran, saç çıkaran, saç uzatma amaçlı losyon tonik şampuan gibi maddeleri zaten çoktan piyasaya sürmüş ve paranızı topluyor olurlardı. Bu tarz akıl dışı şeylere inanmayın. Olumlu etki gördüğünü sçöyleyenlerin yaşadıkları tek şey placebo etkisidir. O da sabah akşam saç uzatma sevdasına düşmüş, saçına olur olmaz şeyleri süren insanlar bir umut saçlarının uzadığını düşünürler.

Şampuana Sarımsak İlave Etmek

Bir başka efsane şampuana sarımsak ilave etmektir. Şampuana sarımsak ilave edilince saçının uzadığını düşünenler var. Sarımsak da ne varda saç uzatıyor, gene hatırlatalım saçınızda duran bir köpük bu saç falan uzatmaz. İşi abartıp sütte sarımsak kaynatıp suyunu şampuana ilave edenler mi dersiniz, daha binbir türlü saçma sapanlığı anlatan bir sürü cahillik içeren kadın forumu yazıları mı dersiniz. Bunları deneyip vallahi sonuç aldım diyen bloggerler mi dersiniz, internet reklamcılığından para kazanmak amaçlı saçma sapan bilgileri sanki gerçekmiş gibi aktaran sözde internet siteleri mi dersiniz hepsi bu tarz bilgilerle dolu.
Çok merak eden her gün sarımsak ezip saçına sürsün bakalım saç uzuyor mu uzamıyor mu. Yani sarımsaklı şamnpuan da aynı şey sadece bir pazarlama hilesi, aynı şey sarmaşıklı veya bilmemneli şampuanlar için de geçerli, bu tarz cahilce ve saçma sapan şeylere lütfen pirim vermeyiniz. (3)

Evet sizlere uzun uzun saç uzatma hakkında alıntılar yapıp bilgi vermeye çalıştım. Saç uzatma sağdan soldan suyulan saç uzatma formülleri muhteşem bitki tarifleriyle salanacak bir şey değil. yukarıda bu işi yapabileceğiniz bilimsel bilgiler vermeye çalıştık. Sonuçta hızlı saç uzatmak bir hayal değil, saç uzatma yolları konusunda yazacaklarım şmdilik bu kadar.

Peki erkekseniz saçlarınızı nasıl uzatacaksınız ? erkeklerde saç uzatma başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum..

Kaynak:http://www.sacin.net/sac-uzatma-yontemleri-ve-sampuanlari/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s