Saç Uzatma

Lavanta-Saç-Bakımı.jpgBir çok insanın derdidir saç uzatmak, bakalım bu konu bu kadar dertli mi ?. Okuduğum yazılar üzerinden sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

Saçı Herkes Biliyor Fakat Nedir Bu Saç ?

Başımızın üzerinde bulunan kıl kümesine saç denir. Vücudumuzdaki en hızlı büyüyen kıldır. Saçın büyüme hızı günde 0,3 mm  ile 0,4 mm arasındadır. Saç bir ayda ortalama 1 cm ile 1,5 cm arasında uzamaktadır. Bu uzama hızı bazı faktörler ile hızlanabilir veya yavaşlayabilir.

Normalde bir saç telinin ömrü ortalama 4 senedir ve yılda ortalama 15-16 cm uzamaktadır, saç teli dökülme zamanına gelene kadar 60 cm uzunluğa gelir. Doğru ve doğal saç bakımları yapılarak saçların daha hızlı uzaması mümkündür. Bu uzatma için saçın korunması gerekmektedir ve kırık oluşumunun engellenemesi gerekir. Doğal saç bakımı yapıldığı zaman, saçların nem dengesi sağlanmış olur  ve kimyasal maddelerden zarar görmezler. Saçlar doğal yollar ile temizlenir ve bakımı yapılırsa hem saç ömrü uzar hemde saçın dökülmesi – kırılması azalır ve bu sebepten dolayıda saç daha hızlı uzar.

Saç Uzatma Teknikleri

İlk önce bilmemiz gereken bir gerçek var. Saçınıza süreceğiniz bir iksir veya mucizevi bir şey yok yani sürdüm hemen uzadı diyenlere inanmayın biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.Saçlarımız 3 ay ile 6 ay arasında ortalama uzunluğu yakalar. Saçlarınıza yeterince ilgi ve hassasiyeti gösterirseniz saçlarınızın uzama hızı artacak, güçlü ve sağlıklı olacaktır. Bir gece bir karışım süreyim ertesi gün 1 cm uzasın diye bir gerçek yok saçlarımız doğal bir canlıdır.

Saçlarınızı ve derinizi bitkisel yağlarla besleyin ve güçlenmesine yardımcı olun. Shea butter, hindistan cevizi yağı (katı), badem yağı, hint yağı bu bakım için en ideal doğal yağlardandır. Hintli kadınları incelemenizi öneriyorum. Hintli kadınlar geleneksel nedenlerle de olsa uzun saçlara sahipler.Saçlarımızı uzatmak için uygulayacağımız yöntemler doğal yöntemler olmalıdır.

Dikkat !! Saçlarınızı sülfattan, tuzdan ve klordan uzak tutun, çoğu şampuanın içeriğinde sülfat bulunur . Sülfat saç yapısını bozar saç derisini yıpratır. Sülfatlı şampuanlardan ve sabunlardan oldukça  uzak durun, doğal diye saçınızı yıkadığınız sabunlar size faydadan çok zarar verebilir.

Beslenmemiz saç sağlığı açısından önemlidir, dengeli beslenmeye çok özen göstermelisiniz. Ayrıca birçok insan farkında olmasa da, saçlarınızı yıkadığınız suların kalitesi bu noktada çok kilit önem taşımaktadır. Suların kirlenmesi, yoğun atık, kireç ve metal barındırması insan sağlığı gibi saç sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Son olarak, saçlarınızı uzatmak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gereken şeyler, saçınızı zararlı kimyasallardan korumak, doğal ve doğru saç bakım ürünleri kullanmaktır. Ayrıca saç derinizi ve saçlarınızı nemli tutmak da önemlidir.

Herkesin Çok sağlıklı saçları olmuyor malesef peki Sedefli Saç bakımı nasıl oluyor ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s